تبلیغات
خدمت به دانش آموزان دچار مشکلات یادگیری Learning Disability - زبان و مغز
 
خدمت به دانش آموزان دچار مشکلات یادگیری Learning Disability
کمک به دانش آموزان دچار مشکلات یادگیری و اطلاع رسانی به اولیا و معلمان
درباره وبلاگ


هدفم فقط و فقط خدمت به کودکان سرزمینم است. بخصوص دانش آموزان LD که مورد نامهربانیهای زیادی قرار می گیرند.
دست همه دوستان و بزرگواران خوبم را برای همکاری می فشارم.

مدیر وبلاگ : خلیل حسین پناهی
نظرسنجی
مطالب این وبلاگ تا چه حد برای شما مفید می باشد؟
یکشنبه 29 خرداد 1390 :: نویسنده : خلیل حسین پناهی

         احتمال آنکه چپ دستها به انواع اختلالات زبانی وناتوانیهای یادگیری دچار شوند، بیشتر از راست دستها است. چپ دست بودن یا راست دست بودن مستقیما به ساختار و رشد مغز مربوط می شود.

                      برای دیدن کل مقاله روی ادامه مطلب کلیک کنید

زبان و مغز

احتمال آنکه چپ دستها به انواع اختلالات زبانی و ناتوانیهای یادگیری دچار شوند، بیشتر از راست دستها است. چپ دست بودن یا راست دست بودن مستقیما به ساختار و رشد مغز مربوط می شود.

تسلط نیمکره­ای و سوبرتری:

مغز انسان از دو نیمکره تشکیل یافته است، چپ و راست. نیمکره چپ اعمال سمت راست و نیمکره راست اعمال سمت چپ بدن را کنترل می کند. البته این عمل در مورد چشم و گوش متفاوت است.

در مغز، بعضی از کارها مثل دیدن و شنیدن توسط هردو قسمت مغز کنترل می شودند، در حالیکه در برخی دیگر از مهارتها روال بدینگونه نیست، و معمولا بیشتر مهارتها توسط یک نیمکره مغز کنترل می شود.(نکته اصلی نظریه غلبه طرفی). برای مثال بیشتر افراد در اکثر جوامع دنیا با دست راست می نویسند، و نیمکره چپ آنان در تکلم و یادگیری کلامی، غلبه دارد. در حدود 93 درصد جمعیت بزرگسالان راست دست اند، و تقریبا در 96 درصد از آنها نیمکره چپ دارای غلبه طرفی برای تکلم و مهارتهای کلامی است(کورتیس، 1972). نیمکره راست بیشتر در کنترل ساخت و ایجاد تشخیصهای پیچیده دیداری و فرایندهای غیر کلامی و آگاهیهای ادراکی نظیر موسیقی و رمزهای ریاضی نقش دارد (میل نر، 1962).

نکته: فیبرهایی که مستقیما از گوش چپ به نیمکره راست متصل می شوند از فیبرهایی که به طور مستقیم به نیمکره چپ متصل می شوند بیشتر است. بر عکس فیبرهایی که مستقیما از گوش راست به نیمکره چپ می روند نیز از فیبرهایی که به به نیمکره راست مرتبطند بیشتر است.

در افراد راست دست معمولا نیمکره چپ بر نیمکره راست تسلط دارد و پیامد آن این است که اینگونه افراد، دست راست خود را ترجیح می دهند. اما برعکس آنچه انتظار می رود، تسلط نیمکره راست تنها در 40 درصد از چپ دستها به چشم می خورد. در اکثر آن تسلط با نیمکره چپ است، اما تسلط آنها از کسانی که بطور طبیعی راست دستند، خیلی کمتر است.

نیمکره چپ بطور کلی زبان، عملیات منطقی و تحلیلی و ریاضیات را بر عهده دارد.

نیمکره راست در تشخیص هیجانات و صورت افراد و دریافت کلیت اشیاء برتری دارد.

در ارتباط با سو برتری، گوش برتری نیز وجود دارد که بر اساس آن افراد راست دست با سوبرتری زبانی در نیمکره چپ، صداهای گفتاری را از طریق گوش راستشان بهتر درک می کنند، و اگر به صورت همزمان صداهای گفتاری به هردو گوش وارد شوند، صداهایی که از طریق گوش راست ذریافت می شوند بهتر تشخیص داده می شوند. برای مثال اگر برای فردی با شنوایی طبیعی بوسیله گوش به طور همزمان صدای ba در گوش چپ و صدای da در گوش راست او پخش شود، صدای da را بهتر خواهد شنید. علت این امر احتمالا آن است که صدای da به طور مستقیم به مراکز پردازش زبان در نیمکره چپ وارد می شود، اما صدای ba که از طریق گوش چپ دریافت می شود، باید مسیر طولانی تری را طی کند-صدای ba ابتدا بطور خودکار به نیمکره راست رفته و سپس از طریق اتصال جسم پینه ای به نواحی مربوط به زبان در نیمکره چپ باز می گردد، زیرا صدای ذریافتی عمدتا به نیمکره مقابل فرستاده می شود-. از آنجا که صداهای دریافتی گوش چپ، باید مسیر طولانی تری را طی کنند، بعد از صداهایی که از گوش راست دریافت می شوندبه مرکز زبان می رسند. (البته این موضوع برای صدای موسیقی و غیر زبانی، سر و صدای حیوانات فرق می کند و از طریق گوش چپ بهتر دریافت می شوند. چون در نیمکره (غیر زبانی) پردازش می شوند. تحقیقات به عمل آمده به روشنی نشان داده است که مراکز زبانی در افراد راست دست، عمدتا در نیمکره چپ قرار دارند، و در افراد چپ دست نیز گاهی اوقات در نیمکره راست قرار گرفته اند.

مراکز اصلی زبانی در نیمکره چپ عبارتند از:

·        بروکا: در قسمت پیشین مغز.

·        ورنیکه: به سمت عقب مغز.

·        شقاق زاویه ای: که عقب تر از ناحیه ورنیکه قرار دارد.

نواحی بروکا و ورنیکه با بافتهایی موسوم به فالیکولهای خمیده به یکدیگر مرتبط می شوند. چنین نواحی در نیمکره راست مغز وجود ندارند.

تحقیقات نشان داده است که در نیمکره چپ کودکان هنگام تولد در جایی که زبان وجود دارد معمولا برآمدگی وجود دارد که در سمت راست وجود ندارد. ناحیه ورنیکه به طور کلی از قرینه اش در نیمکره راست بزرگتر است.

به اعتقاد ورنیکه، با شنیدن یک واژه، صدای واژه از گوش به ناحیه شنیداری لب گیجگاهی و سپس به ناحیکخ ورنیکه می رسد. برای تکرار واژه شنیده شده با صدای بلند نیز، صدا باید به ناحیه بروکا منتقل شود(بوسیله فالیکولهای خمیده) سپس در این ناحیه برنامه ای برای برآوا شدن گفتار فعال می شود.

زبان پریشی بروکا(آفازی بروکا): با اختلال شدید تکلم و نوشتن خودبخودی یا آمرانه مشخص می شود. درک معانی نسبتا وضعیت بهتری دارد اما دارای حالت ناکامل است و مسائل گفته شده بهتر از مسائل نوشته شده فهمیده می شوند. اغلب تصریفهای دستوری مانند s سوم شخص، حروف تعریف، حروف اضافه و سایر به اصطلاح واژه های نقشی وجود ندارند و گفتار این افراد شبیه به گفتار کودکان در مرحله تلگرافی است.

زبان پریشی ورنیکه(آفازی ورنیکه): ناتوانی در شناسائی ماهیت یا معانی تحریکات حسی سمبولیک(از جمله تکلم) و یا ناتوانی در نتصل ساختن کلمات آموخته شده با افکار درونی یا حافظه های انبار شده است.بیماران مبتلا قادر به شناسایی هیچگونه پیغامی اعم از کلامی، نوشتاری یا سمبولیزه نیستند و تنها استثناء گهگاه در این مورد، فرامین ناگهانی مثل ((ایست)) هستند. در این عارضه گفتار فرد مبتلا، به یاوه گویی و دوپهلو گویی شباهت دارد. جملات در ظاهر درست و دستوری اند ولی معنایی ندارند.

کری-واژگی مطلق (pure word deafness): فرد مبتلا نمی تواند آوای واژه ها را به شکل گفتاری تشخیص دهد، اما صداهای دیگر را می تواند بشنود برای مثال ممکن است صدای موسیقی را بخوبی بشنوند و حتی آهنگی را که قبلا شنیده است است زمزمه کند، اما قادر به تشخیص متن اشعار ترانه در قالب واژه ها نباشد.

زبان پریشی ارسالی (conduction aphasia):  فرد مبتلا به رغم داشتن درک نسبتا خوب، از توانایی ضعیفی برای تکرار واژه ها برخوردار است. ممکن است صدایی را که عملا می شنوند، با صدای نزدیک دیگری جایگزین کنند.

[اسب                                                 است]

نام پریشی (anomic aphasia): به رغم آنکه مشکل در درک و تکرار زبان ندارند، در گفتار خودانگیخته برای پیدا کردن اسامی خاص با مشکل مواجه می شوند. این قبیل افراد معمولا نام درست اشیا را به خاطر نمی آورند.

سخن پریشی (apraxia): آنان در پاسخ به یک جمله امری قادر به اجرای حرکت ماهرانه دستانشان نیستند، به رغم آنکه جمله امری را درک می کنند و حرکت دستشان به صورت خودانگیخته کاملا طبیعی است.بنابر این اگر خود فرد بخواهد، می تواند قلم را  بردارد، ولی اگر از او بخواهند، قادر به اجرای این کار نخواهد بود.

زبان پریشی فراگیر (global aphasia): از درک گفتاری اندکی برخوردار بوده و حداکثر می توانند برخی از توالیهای گفتاریِ کلیشه ای و تکراری را تولید کنند.

 

خلیل حسین پناهی کارشناس ارشد آموزش زبان فارسی

منابع:

§        استاینبرگ، دنی. در آمدی بر روانشناسی زبان. ترجمه ارسلان گلفام ، انتشارات سمت، 1381

§    Thomas E.Anderson،Charles C.J.Carpenter، Fred Plum، Lloyd H.Smith,JR،  (1371)، مبانی طب سسیل،بیماریهای مغز و اعصاب ، ترجمه ی بهرام قاضی جهانی، مرکز نشراشارات .ص 45 .

§        نادری، عزت الله و سیف نراقی، مریم (1388) ؛اختلالات یادگیری،انتشارات امیر کبیر.

 

 

نوع مطلب : اختلالات یادگیری، زبان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 12 مرداد 1398 06:04 ق.ظ
If you are going for finest contents like myself,
just pay a quick visit this website every day since it
offers quality contents, thanks
یکشنبه 12 اسفند 1397 08:47 ب.ظ
Switzerland maԁe origіnal swis army knife.
سه شنبه 31 خرداد 1390 08:14 ب.ظ
به نظر من چپ دستها باهوشترند.
سه شنبه 31 خرداد 1390 08:09 ب.ظ
دستتون درد نکنه ای ول
دوشنبه 30 خرداد 1390 02:32 ب.ظ
چرا خیلی از راست دست ها هم از تحصیلات مانده اند و توانایی ادامه تحصیل ندارند
خلیل حسین پناهیممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد. محیط، همسالان، خانواده، انگیزه، مدرسه، آموزگار، و حتی صدمات بدنی و آسیب دیدگیهای مغزی و بسیاری از دلایل دیگر. لطفا ناتوانی یادگیری را در قسمت پستها مطالعه نمایید.
دوشنبه 30 خرداد 1390 01:49 ب.ظ
jaleb boood
دوشنبه 30 خرداد 1390 01:07 ب.ظ
سلام لطف کنید در مورد شیوه های درمانی و باز آموزی نیز صحبت کنید.
یکشنبه 29 خرداد 1390 04:23 ب.ظ
سلام فرزند من چپ دست است ولی شاگرد اول کلاسش است. این را چگونه توضیح می دهید.
خلیل حسین پناهیبا عرض سلام
دوست خوبم همانطور که ذکر گردیده این احتمال است و یادت باشد که بسیاری از بزرگان علم همچون انیشتین و ادیسون دچار ناتوانی یادگیری بوده اند.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Flag Counter